החטיבה הצעירה

איור: נגה מכיתה ג'
 
החטיבה הצעירה מורכבת מילדי כיתה א' וילדי כיתה ב'. המפגשים בחטיבה מתקיימים בארבע קבוצות: שתי קבוצות א' שאותן מנחות ליאונורה פינק וורד יהודה שטיין, כחונכות קבוצתיות, ו-2 קבוצות ב' שאותן מנחות ענת ערן אור וטל ילון. 
ילוו אותנו גם חונכות אישיות נוספות: שביט אריכא ,בת אל חזן ושחר גולדברג.
היום בחטיבה הצעירה נפתח בשעה 8:00, באווירה ביתית ונעימה במרחב החטיבה הצעירה- משחק או יצירה, שיחות עם חברים,בהייה של בוקר (למי שצריך...) ופעילות חופשית- מעין "בוקר טוב" חטיבתי לחברים/ות ולצוות.
צוות החטיבה רואה חשיבות רבה בהגעת הילדים בזמן למפגש הקבוצתי. 

החל מהשעה 8:15 מתחילים מפגשי הבוקר בקבוצות עם החונך הקבוצתי. הקבוצה והמפגשים מהווים עוגן חברתי לכל ילדי/ות החטיבה הצעירה. זוהי מסגרת אינטימית של  ילדים/ות ודמות מבוגר, עמה נפגשים הילדים באופן קבוע במהלך השבוע מפגשי בוקר, שיעורי מיומנויות ומפגשי סיום.

החונכים הקבוצתיים בחטיבה הצעירה שמים דגש על יצירת תחושת שייכות והשתייכות, על יצירת אווירה נעימה של בית ובטחון - בראש ובראשונה יצירת מקום מוכר ונעים, המעניק לילדים הצעירים בסיס בטוח לצמיחה והתפתחות, תוך שמירה על דמויות קבועות שמלוות את הקבוצה ושומרות על עקרונות של רצף, המשכיות וקביעות, שהם חשובים לגיל זה.
במפגשים הקבוצתיים נבנים הרגלי הלמידה וההתארגנות, מתפתחת תרבות של שיח דמוקרטי והיכרות עם סוגיות הקשורות להתנהלות בית הספר ולהיכרות עם המנגנונים הפועלים בו, כמו גם פיתוח כישורים חברתיים העוסקים בין היתר במושגים כמו: חברות, שיתוף פעולה, תקשורת בינאישית, בניית זהות אישית בתוך קבוצה, תוך מתן מקום מכבד לייחודיות ולשונות של כל ילד וילדה, והתייחסות להשתייכות לקבוצה על כל המשתמע מכך. 

בחטיבה הצעירה אנו מבקשים להרחיב את ההיצע החברתי ולעודד קשרים רב גילאים בתוך השכבה והחטיבה ומחוצה לה (עם הגן ועם שכבות גיל בוגרות), אנו נלמד בהרכבי קבוצות שונים, ניפגש למפגשי משחק קבועים שכבתיים, ניצור שתופי פעולה בין קבוצות בתוך השכבה ומחוצה לה, נאפשר לכל ילדה וילד ליזום פעילויות בחטיבה הקשורות בתחומי העניין שלו, נחגוג יחד ימי הולדת, ונעסוק בחגים בהקשרים חברתיים ותרבותיים. 
בנוסף, נרחיב ונעמיק את המושג אחריות ומעורבות חברתית בתוך החטיבה ובביה"ס, בין היתר באמצעות שיתוף ילדים בועדות חטיבתיות כגון הפרלמנט, ובוועדות בית ספריות (אירועים, טיולים ועוד ..)

גם הבית הקבוצתי זוכה להתייחסות מיוחדת והוא משמש עוד מקום המזמן למידה מסוגים שונים וכר להרחבת ההיצע החברתי. בתוך הבית מתקיימות הן פעילויות חופשיות של הילדים והן פעילויות יזומות ומובנות של הצוות במהלך היום כולו. 

הבית הקבוצתי של החטיבה מורכב משני חדרים שיחד מהווים את המרחב שבו שוהים הילדים/ות כשאינם בשיעור. חדר אחד מיועד: לקריאה, ליצירה, למשחקי קופסא, פאזלים וקלפים  ולפעילות מונחית  של ליאונורה ושחר שאחראיות על הבית הקבוצתי. וחדר אחר יותר מרווח ובתוכו יותר פינות משחק ומנוחה (לגו, פינת בובות, פינת תחפושות, "בית" ועוד). בבית הקבוצתי הילדים/ות יכולים לנוח, לקרוא, ללמוד, ליצור, לשחק, ולהכיר חברים וחברות חדשים מכלל החטיבה. 


צוות החטיבה:  ליאונורה פינק, ענת ערן-אור, טל ילון, בת אל חזן, ורד יהודה שטיין, שחר גולדברג, ושביט אריכא.
  
Comments