חטיבה ג-ד

צוות החטיבה:

ג'קי חכים, סמדר חברון, גילי צור, רים פדילה, לירז אסיף, לילך טל-חזני, מגי שיינברג 


המפגשים בחטיבה מתקיימים בארבע קבוצות: שתי קבוצות ד' שאותן מנחות גילי ולילך כחונכות קבוצתיות, ו-2 קבוצות ג' שאותן מנחות סמדר ומגי.

בחרנו לפתוח את השנה עם מילות השיר: "כמה טוב שבאת הביתה" , כי בית זה אומר כבר הכל....

ואכן, אחת המטרות המרכזיות שלנו היא יצירת תחושת שייכות של הילדים והילדות לחטיבה, במעגלים שונים. תחושת שייכות קשורה לתחושת בטחון, לביטוי עצמי, ללקיחת אחריות, למעורבות והדדיות ועוד.

מעגל ההשתייכות הראשון שנתייחס אליו  הוא הקבוצה. הקבוצה והמפגשים מהווים עוגן חברתי, בו נבנית קבוצה ומתמודדת עם תהליכים ודילמות הנובעים מההשתייכות אליה. במפגשים אנו שמים דגש על בניית זהות אישית בתוך קבוצה, יוזמות אישיות בתחומי החוזק וגם באזורי הצמיחה, תוך מתן מקום מכבד ובטוח לייחודיות ולשונות של כל ילד וילדה, אך גם תוך התייחסות להשתייכות לקבוצה, על כל המשתמע מכך.  בקבוצה מתקיימים דיונים ושיחות בשאלות ונושאים מתוכננים מראש וגם בנושאים העולים מחיי היום יום.   

בחטיבת ג-ד, עם המעבר והשינוי המבני מהחטיבה הצעירה, אנו עדים לתהליך של התרחבות הקשרים בין ילדים וילדות משתי הקבוצות החד גיליות, והתהוותה של  שכבה כמעגל השתייכות נוסף. אנו ערים לצורך הזה ונותנים לו מענה במפגשים ופעילויות שונות משותפות. במסגרת המפגשים השכבתיים נחגוג יחד ימי הולדת, נעסוק בחגים ומועדים, בדיונים ערכיים, בפרויקטים משותפים ובמשחקים מהנים.

מעגל השתייכות רחב יותר הוא החטיבה, אנו רואים חשיבות רבה ביצירת זהות חטיבתית דו-גילית, בהגברת תחושת השייכות גם אליה, ובמתן מקום ואפשרות לקשרים אישיים בין ילדים מג' ומ-ד'.  מספר פעמים בחודש נקיים פרלמנטים חטיבתיים – מפגש ילדים/ות וצוות, בו מתפתחת תרבות של שיח דמוקרטי והיכרות עם סוגיות הקשורות להתנהלות בית הספר ולהיכרות עם המנגנונים הפועלים בו, כמו גם פיתוח כישורים חברתיים העוסקים בין היתר במושגים כמו: שיתוף פעולה, תקשורת בינאישית, הקשבה, כבוד לאחר, שמירה על החוקים, וכמובן רכישת הכלים לדיון בקבוצה גדולה ומקום לביטוי עצמי וללקיחת אחריות ויוזמה בבניית היומיום והיחד שלנו.  ילדי וילדות החטיבה לומדים יחד במרבית הקורסים המוצעים להם, אירועים שונים נחגגים במסגרת החטיבתית, הטיולים שלנו משותפים ובמהלך השנה נבנה יחד עם הילדים והילדות ימי גיבוש חטיבתיים.  

הבית הקבוצתי הינו המרחב בו שוהים הילדים כשאינם בשיעור. בבית זה הילדים והילדות נחים, קוראים, יוצרים, משחקים ומכירים חברים וחברות חדשים. אנו רואים חשיבות גם ביצירת תחושת שייכות למקום, לבית הקבוצתי. לכן הקדשנו השנה התייחסות מיוחדת וחשיבה סביב העיצוב שלו והייעוד של שני החדרים. בתחילת השנה נמשיך בעבודה משותפת עם הילדים והילדות על בנייה, שינוי ושיפור הבית, ויצירת מקום משמעותי לכולנו.

ואחרון חביב – הקשר אתכם ההורים חשוב לנו, מפרה אותנו, ומשמעותי בעבודה עם הילדים.  חשוב לנו להעמיק ולעבות את הקשר שלנו, ליצור ערוצי קשר משמעותיים, לספר ולשתף בכמה שיותר נושאים, לבנות תכנית פעילויות לשעות אחר הצהריים ועוד.  אנו מוצאים שהשיח המשותף- הורים עם הורים והורים עם צוות,  מעניק בסיס תומך, משלים ומשמעותי לעבודה הוליסטית עם הילדים/ות.   החונכים האישיים הם הכתובת הראשונה לעדכן, להתייעץ, לשמוע ולברר (בשעות ההתקשרות), וכמובן שגם החונכים הקבוצתיים והמורים המקצועיים בחטיבה. 

 

אנו מאחלים לכולם שנה פורייה, שמחה ומוצלחת!


ג'קי חכים, סמדר חברון, גילי צור, רים פדילה, לירז אסיף, לילך טל-חזני, מגי שיינברג.

Comments