משולחן המנהלת בשנים האחרונות...

 ילדות וילדים, נערות ונערים, הורים ומשפחות, חברות וחברי צוות – קהילה יקרה,

תשע"ה בפתח וכולנו ערוכים ומוכנים, עם פרפרים וריגושים, ציפיות וחששות, רצונות וחלומות לקראת השנה הבאה עלינו לטובה. אנחנו מתחילים שנת לימודים לאחר קיץ מורכב בו התנהל מאבק צוק איתן. חווינו עוצמת סולידריות ישראלית, שקט וקור רוח של האזרחים, גבורתם של חיילים ומפקדים ואהבה גדולה לארץ הזו. כולי תקווה שנזכור את מראות פניה היפים של התקופה הקשה הזו גם בעתות שגרה ושלום מבורכים.

לבי עם המשפחות ששכלו בניהם היקרים ואני מאחלת החלמה לכל פצועי המערכה.

הפצע החברתי שנפער התבטא  בגזענות ובדלנות, בשנאת זרים, שנאה ואלימות כלפי אלו שחושבים אחרת בפן המדיני-ביטחוני-פוליטי-חברתי. אנחנו כקהילה בבית הספר הדמוקרטי, מחויבים להיות מודעים לקולות הקשים הללו ולהיאבק בהם דרך הלימוד והחינוך. מוטלת עלינו אחריות רבה לייצר אהבה לחיים, לאפשר כבוד לבני אדם, לייצר ולחדש. מי ייתן וכך נמגר את השנאה, את הגזענות והאלימות.

בשנת הלימודים הקרובה ילמדו בגן - בית הספר שלנו כ-373 תלמידים ותלמידות וצוות בית הספר ימנה 46 חברי צוות. נאחל בהצלחה לעדי עובד שמצטרפת לצוות הגן, ליאיר שמצטרף לצוות מדעים, לראין שמצטרף לצוות אנגלית, לטל חסון ויפתח שמצטרך לצוות שפה, הילין המורה לערבית ואורי המורה למוסיקה.  

צוות בית הספר כולו נערך להובלה משותפת של בית הספר. בשנת הלימודים הקרובה לא יהיה תפקיד רכז/ת בחטיבות. כל חברי הצוות נושאים בתפקידי הובלה והשפעה על-פי חלוקה לתחומים השונים: קהילה, תרבות, תכנים חברתיים, תחומי החונכות והפרט, תחומי הלמידה, בית ודמוקרטיה. אנו מחויבים להתבוננות מערכתית, רוחבית ואורכית של בית הספר. נטפח יחד את הרצף החינוכי, הלימודי, החברתי בכל זירה והתרחשות בבית הספר. 

הערכה רבה לכל אחד ואחת מחברי הצוות שעמלו ללא ליאות במהלך חופשת הקיץ על מנת להיערך ולהכין בקפידה ובהתאמה למטרות וליעדים את שנת הלימודים - הפעילויות החברתיות, הקורסים, המרחבים ועוד.

בשם הקהילה כולה אני מברכת את חברי הצוות כולם ומאחלת לכם בהצלחה במשימתנו החינוכית הנעלה.

ילדים וילדות רבים באים לראשונה בשערי בית הספר. בשם חברי הקהילה כולה אני מברכת אתכם ואת משפחותיכם בהצטרפותכם לקהילת בית הספר שלנו. מפגשי משפחות חדשות מקנים הכרות ראשונית עם החינוך הדמוקרטי, מושגי יסוד של בחירה, חונכות, מוסדות בית-הספר ועוד ומאפשרים לכם, ההורים, להבין מקרוב את מהות המסע אותו ילדכם/ילדתכם יחלו בימים הקרובים. הקהילה כולה תעשה כל שנדרש לתמוך וללוות אתכם בכניסתכם לעולם החינוך הדמוקרטי והצטרפותכם לקהילה לומדת, שואלת, יוזמת ופועלת ליצירת חברת אנשים טובה ואיכותית. בהצלחה לכם.

ערן מור קיבל על עצמו את תפקיד הריכוז הפדגוגי בבית הספר. ערן ילווה בשיתוף איתי את תהליכי הלמידה הבית ספריים, קבוצתיים ואישיים ויהיה אחראי על פיתוח הסביבה הלימודית, הכשרתם המקצועית של המורים ופיתוח הכלים הפדגוגיים של בית הספר. נמשיך לפעול יחד להתאמה בין תפיסת הלמידה הבית ספרית לביטוייה במרחב הבית הספרי.  נפעל להנגשת תפיסה זו לקהילת בית הספר: הורים ותלמידים.

בימי שלישי ה"תחנה המרכזית" תמשיך לפעול. המיזם הבית ספרי בו פועלים קורסים קצרי טווח (6 שבועות) המוצעים על ידי ילדים וילדות, הורים (בליווי איש/אשת צוות) וחברי צוות. מדי ששה שבועות הילדים והילדות בוחרים מחדש את התחום/הקורס בו ירצו לעסוק בתקופה הקרובה. מאיה גולדברג בשיתוף עם הילה בית און ג'רסי וגילי מזרחי אחראיות על הפעלת המיזם. המשך מוצלח לכולנו.

 הורים נוספים מוזמנים להציע את פעילות ל"תחנה המרכזית" ובכך נעשיר את מגוון התחומים המוצעים ללומדים.

תודה מיוחדת מופנית למשפחות שהגיעו לסייע לנו בשיפוצי קיץ. סיוע זה אינו שווה ערך לתשלום. סיוע זה הוא שיתוף! השתתפותכם בטיפוח הסביבה הלימודית יש בה תחושה של יחד, של אכפתיות, של קהילתיות. תודה היא מילה קטנה מדי להערכתנו הכֵּנה לתרומתכם זו. נשמח כולנו שמסורת זו תחזור ותורחב בשנים הבאות.      

פרויקט נשק וסע, שעבד טוב בשנתיים האחרונות, בזכות המחויבות שלכם ההורים ושיפר מאוד את הגישה בבוקר למתחם בית הספר מגיע לאישור הפרלמנט וממשיך לפעול. תודה למארגנים ולנציגי החטיבות הפועלים לתפעול הפרויקט.

גליה רסין נציגתנו בהנהגת ההורים היישובית פועלת בשיתוף אתכם, נציגי הורים מכל החטיבות ליצירת שיתוף, תמיכה וליווי הפרויקטים הבית ספריים, אירועים קהילתיים וכל נושא עירוני – קהילתי.

דניאל, דפנה, מירב ומיקי – הערכה ותודה מעומק הלב של כל חברי הקהילה על סבלנות אין קץ, מקצועיות ונתינה עם הנשמה. השנה נפרסם זמנים מוסדרים לשימוש מיטבי ולקבלת שרות מיטבי במזכירות בית הספר.

תחל שנה וברכותיה, שנה טובה

 באהבה והערכה עירית

                                                                             

                        רוכבים, לומדים ונהנים

ילדי בית הספר הדמוקרטי המשתתפים בשיעור זה רכבו השבוע בשבילי האופניים היוצאים מבית הספר, חולפים על פני פארק 4 עונות, דרך השכונות המערביות בעיר. דרך השדות הזרועים הגיעו להר הזבל ובחזרה דרך השבילים עד בית הספר.

הפעם הצטרפתי אל הקבוצה בפעילות המתקיימת אחת לשבוע, כחלק מהלמידה בבית הספר שלנו. פעילות זו מהווה חלק משיעור שמטרותיו מגוונות. החל מבניית קבוצת אנשים המתמודדים עם אתגרים אישיים וקבוצתיים, הגברת מודעות הילד והילדה ליכולותיהם, הכרות עם מרחבי העיר הוד השרון והפנמת הערך קהילה ירוקה, שבילי האופניים המפותחים במרחבים הסובבים את סביבת חיינו ועוד.

בשנת הלימודים הנוכחית פתחנו בסדרת שעורים קצרי טווח של 6 מפגשים בני שעתיים שבועיות. רצועת זמן זו קרויה ה"תחנה המרכזית" ובה מתרכזים קורסים בדגשים של מרחבי למידה מגוונים, תכנים ייחודיים שזו ההזדמנות לילדים להיחשף אליהם, כמו לימודי אנטומיה ופיסיולוגיה, סציוסינמה, קורס ניהול כספי לילדים ונוער, שירי ארץ ישראל מנקודת מבטם של היוצרים ועוד.

קורס האופניים מהווה את אחד הקורסים בתחנה המרכזית. במהלך הקורס הילדים למדו על עקרונות הרכיבה הקבוצתית, חקרו ויצרו מצגות של טורנירים בינלאומיים של רוכבי אופניים, יפגשו עם שיאנים בתחום הרכיבה וכמובן רוכבים בעצמם. הרכיבה על האופניים מהווה עבורנו, צוות ההוראה, אמצעי ללמידה איכותית ומשמעותית של הילדים והילדות על עצמם ועל סביבתם.

ההנאה הייתה עצומה וכפי שאמרה אחת הבנות בפיקניק שעשינו במהלך הרכיבה, שהסיפוק היה גדול מהמאמץ והאתגר שהיו בדרך. הילדים והילדות שהשתתפו היו בגילאי 11-14. ברכיבה הנוכחית הילדים העידו על חוויה קבוצתית ללא כל תחושת תחרותיות. הילדים היו גאים ביכולתם ליצור קֶצב קבוצתי על סמך הקְצַבִים האישיים בקבוצה.

מה היה לנו פה? מימוש עצמי ברכיבה, תחושת שייכות למקום בו אני גדל ומתחנך, ורלוונטיות לעולמם של הילדים. החיוך לא ירד מפני כל הלומדים הפעילים.

ההתרגשות לפני הרכיבה, ברכיבה ולאחריה מהווים את עוצמת חווית הלמידה של הילדים והילדות.


דברי פתיחה לשנת תשע"ד

 ילדות וילדים, נערות ונערים, הורים ומשפחות, חברות וחברי צוות – קהילה יקרה,

תשע"ד בפתח וכולנו ערוכים ומוכנים, עם פרפרים וריגושים, ציפיות וחששות, רצונות וחלומות לקראת השנה הבאה עלינו לטובה. שנה זו תהה שנת הבר מצווה שלנו (בית הספר נוסד בשנת 2001) שנת חזרה  לשורשים, שנה בה נלמד ונעמיק בערכים עליהם מבוססת חוקת בית הספר, תפיסת עולמנו בחינוך הדמוקרטי וביטוייה בחיי בית הספר שלנו בהוד השרון.

בשנת הלימודים הקרובה ילמדו בגן - בית הספר שלנו כ-320 תלמידים ותלמידות וצוות בית הספר ימנה 35 חברי צוות. נאחל בהצלחה לעדי עמרני שמצטרפת לצוות הגן, לליהי לרון שמצטרפת לצוות מדעים ולמיה אסטור שמצטרפת לצוות אנגלית והחטיבה הבוגרת.

סמדר בצלאל – דואני בשיתוף עם מירב אלעני יובילו השנה את צוות הגן, יובל עוז, גילי מזרחי ומעין חיטין ממשיכים להוביל את צוותי החטיבה הצעירה, חטיבת ג-ד וחטיבת ה-ו בהתאמה. לירז אסיף בשיתוף עם ערן מור יובילו את צוות החטיבה הבוגרת. הערכה רבה לכל אחד ואחת מחברי הצוות שעמלו ללא ליאות במהלך חופשת הקיץ על מנת להיערך ולהכין בקפידה ובהתאמה למטרות וליעדים את שנת הלימודים - הפעילויות החברתיות, הקורסים, המרחבים ועוד בלי סוף.

בשם הקהילה כולה אני מברכת את חברי הצוות כולם ומאחלת לכם בהצלחה במשימתנו החינוכית הנעלה.

מי ייתן ונזכה כולנו להקשיב ולשמוע באופן ממשי את רחשי הלב של הילדים, הילדות, הוריהם ומה שביניהם. להתבונן ולראות את מה שצריך וחשוב, להביע ולהציע את מה שנכון במרחב ובזמן  לאדם.    

ילדים וילדות רבים (מבעבר) באים לראשונה בשערי בית הספר. בשם חברי הקהילה כולה אני מברכת אתכם ואת משפחותיכם בהצטרפותכם לקהילת בית הספר שלנו. מפגשי משפחות חדשות מקנים הכרות ראשונית עם החינוך הדמוקרטי, מושגי יסוד של בחירה, חונכות, מוסדות בית הספר ועוד ומאפשרים לכם, ההורים, להבין מקרוב את מהות המסע אותו ילדכם/ילדתכם יחלו בימים הקרובים. הקהילה כולה תעשה כל שנדרש על מנת לתמוך וללוות אתכם בכניסתכם לעולם החינוך הדמוקרטי והצטרפותכם לקהילה לומדת, שואלת, יוזמת ופועלת ליצירת חברת אנשים טובה ואיכותית. בהצלחה לכם.

גם השנה צוות בית הספר ממשיך ומשכלל את איכות תהליכי ההוראה, תהליכי הלמידה ותהליכי הערכה. נעמיק בבירור תפיסת הלמידה בחינוך הדמוקרטי, למידה רלוונטית ומשמעותית הצומחת מתוך ואל תוך עולמם של הלומדים, למידה החותרת לתת מענה ללומדים מגוונים ולמידה המושתתת על אמונה כנה באנשים הלומדים, באיכותם, בכוחותיהם הפנימיים וברצונם להיות אחראים לבחירתם. המורה המלווה את הלומד במסע הגילוי ימצא שם מתוך אהבה וישאף למצוא אצל כל לומד ולומדת את אזורי החֹזקה והייחודיות שלהם ויעצים אותם עוד ועוד. את אזורי הצמיחה והקושי של הלומדים ישקו חברי הצוות בשיתוף אתכם ההורים, בהרבה אהבה, עידוד ופרגון על מנת שיוכלו להמשיך לנבוט ולצמוח.

ענת ציקוני – קציר  ממשיכה בתפקידה כרכזת הלמידה בבית הספר. ענת תלווה בשיתוף איתי את תהליכי הלמידה הבית ספריים, קבוצתיים ואישיים ותהיה אחראית על פיתוח הסביבה הלימודית, הכשרתם המקצועית של המורים ופיתוח הכלים הפדגוגיים של בית הספר. נמשיך לפעול יחד להתאמה בין תפיסת הלמידה הבית ספרית לביטוייה במרחב הבית הספרי.  נפעל להנגשת תפיסה זו לקהילת בית הספר: הורים ותלמידים.

בימי שלישי, בין השעות 10:45 ל 12:30 תופעל ה"תחנה המרכזית", המיזם הבית ספרי להפעלת קורסים קצרי טווח (6 שבועות) במהלכו יוצעו קורסים ייחודיים על ידי ילדים וילדות, הורים (בליווי איש/אשת צוות) וחברי צוות.

 הורים נוספים מוזמנים להציע את פעילות ל"תחנה המרכזית" ובכך נעשיר את מגוון התחומים המוצעים ללומדים.

תודה מיוחדת מופנית למשפחות שהגיעו לסייע לנו בשיפוצי קיץ. סיוע זה אינו שווה ערך לתשלום. סיוע זה הוא שיתוף! השתתפותכם בהכנת מרחב הלמידה הבית ספרי (לאחר שמתחם בית הספר שימש במהלך הקיץ בית לקייצת של הנוער העובד ולמגוון קייטנות אחרות)  יש בה תחושה של יחד, של אכפתיות, של קהילתיות. תודה היא מילה קטנה מדי להערכתנו הכנה לתרומתכם זו. נשמח כולנו שמסורת זו תחזור ותורחב בשנים הבאות.

פרויקט נשק וסע, שעבד טוב בשנה שעברה, בזכות המחויבות שלכם ההורים ושיפר מאוד את הגישה בבוקר למתחם בית הספר ממשיך לפעול. תודה למארגנים ולנציגי החטיבות הפועלים לתפעול הפרויקט.

גליה רסין נציגתנו בהנהגת ההורים היישובית פועלת בשיתוף אתכם, נציגי הורים מכל החטיבות ליצירת שיתוף, תמיכה וליווי הפרויקטים הבית ספריים, אירועים קהילתיים וכל נושא עירוני – קהילתי. תודה מיוחדת על קידום סלילת שביל הגישה להולכי רגל מהכביש ברחוב הבנים לתוך בית הספר. נקווה כולנו לשיפורים סביבתיים נוספים במתחם.

דניאל, דפנה ומיקי – הערכה ותודה מעומק הלב של כל חברי הקהילה על סבלנות אין קץ, מקצועיות ונתינה עם הנשמה.

ברכות לשנה החדשה, ברכות לטוֹב ולטוּב, לספֵיקוֹת וסִיפוּק, להקשבה, דיאלוג ושיתוף, ללמידה, לאתגרים והתפתחות.  ברכות לבריאות, אושר ושמחה לכל באי ביתנו.

באהבה והערכה עירית

 דברי פתיחה לשנת תשע"ג

ילדות וילדים, הורים וחברי צוות שנה טובה,

שנת הלימודים תשע"ג בפתח ואיתה נכנס כולנו יחד, באהבה ובהתרגשות, בפעם השתים עשרה ללמידה וליצירה, להתבוננות ולגילוי, לנביטה ולצמיחה.

הילדים והילדות מוזמנים לקחת חלק פעיל, להוביל ולהיות אחראים על עיצוב דמותו של בית הספר שלנו בשיתוף עם ההורים וחברי הצוות כולם. נממש את העיקרון המכונן בחוקת בית הספר שלנו שאומר כי "בית הספר יהווה קהילה של בני אדם צעירים ומבוגרים המעצבים באופן פעיל שווה ופלורליסטי את עולמם  ובו בזמן נושאים באחריות ופועלים על פי החלטותיהם הריבוניות."

אחריות משמעותה היא יוזמה, השפעה מתוך צרכים, רצונות וחלומות אישיים וקבוצתיים. אנו מאמינים בצרכי הפרט לצד צרכי הקבוצה, שמירה על חברי הקבוצה, טיפוח הקשרים והכישורים החברתיים האיכותיים בקרב חברי הקבוצה, בקרב הילדים והילדות כולם.

צוות בית הספר ואני שואפים לטפח וללוות ילדים וילדות כך שתהיה לכם היכולת והאמונה לראות את הדברים מעבר לנראה, מעבר לברור והאפשרי. להצליח לראות את הבלתי נראה, לחלום עליו – על מנת שתוכלו להאמין ולעשות את הבלתי יאומן, את הבלתי אפשרי. אנחנו מאמינים בכל אחד ואחת מכם!

בשנה הקרובה כולנו יחד נמשיך ונפתח את תחושת השייכות, תחושת הגאווה הקהילתית תוך העמקת הלמידה המשותפת של העקרונות המכוננים בחוקה שלנו. ועדת קשרי קהילה תעסוק בתהליכי קירוב הלבבות בקרב חברי הקהילה. נקדם יוזמות של נציגות הורים פועלת ופעילה כיישום רוח החוקה וערכיה.

בתחילת השנה יערך יריד ועדות. הילדים, הילדות וההורים מוזמנים לקחת חלק בפעילות הועדות הבית ספריות.

ששירבגוני – בכל יום ששי הראשון בחודש אקיים שיח הורים סביב שולחן עגול בין השעות 9:30 ל 10:30. במפגשים אלו נדון בנושאים שחברי הקהילה יזמנו. כמו כן יהיה מקום לקיים שיח קבוע על סוגיות מחיי בית הספר, דילמות וברור עמדות בנושאים מזדמנים מתוך החינוך הדמוקרטי.

קבוצת הורים מקדמת את פרויקט נשק וסע הצלחתו של פרויקט זה מותנית בשיתוף פעולה הדוק של כל ההורים. אני בטוחה שפרויקט חשוב זה יצלח ויבטיח את ביטחונם של ילדינו בכניסתם לבית הספר.

בשנת הלימודים הקרובה, נטע, יועצת בית הספר, תהיה שותפה בתכנון ובהעברת המפגשים קבוצתיים בכל החטיבות בשיתוף חברי הצוות. מפגשים אלו מהווים את אחד מעמודי התווך של העבודה החינוכית-ערכית בבית ספרינו וזאת מתוך מחויבותנו לערכי הקבוצה, האחריות ההדדית, טיפוח החברות והכרת האחר. האחריות הקהילתית על היחסים בקרב הילדים והילדות הוכחה כמשמעותית ביותר ואנו מזמינים אתכם ההורים להיות שותפים פעילים בפעילויות חברת הילדים מחוץ לשעות בית הספר.

צוות בית הספר עוסק במשמעות הפדגוגיה המיטבית בתהליכי הלמידה. הלמידה נעשית בהשתלמות פדגוגית של הצוות לאורך השנה, בלמידת עמיתים וברפלקציה מתמדת על הפערים בין התכנון קורס/שעור או מפגש והתהליכים שהתרחשו באותה למידה שתכננו. ענת ציקוני-קציר מנחה ומלווה פדגוגית לצוות בית הספר יחד עם המדריכים השונים מטעם משה"ח.

בשנת הלימודים תשע"ג, נציין 100 שנה להולדת ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין (1913) ו- 40 שנה למותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון (1973). בשנה זו נעסוק בין השאר בלימוד מנהיגות בכלל ובמנהיגותם של ראשי ממשלה, חזונם ופעילותם של מנהיגי המדינה בפרט. העיסוק בנושאים אלו יאפשר היכרות מעמיקה עם אישים שהטביעו חותם על אופייה ודמותה של מדינת ישראל כמו גם עם אירועים היסטוריים בחיי מדינת ישראל.

צוות חדש שמצטרף אלינו:- בהצלחה לכולן

ליאור מצטרפת לצוות הגן. נעה, בת שרות לאומי, מצטרפת לצוות.  

ענת תקיים סדנת תראפיה בתנועה בחדר דרמה עבור מספר. ענת היא תראפיסטית מטעם המתי"א. ויויאנה תהיה הספרנית שלנו בימים ג' וה'.

לצערנו נפרדנו ממריקה שיצאה למחוזות חדשים. בקרוב נכיר את הפסיכולוגית החדשה.

נאחל לכולנו שנה טובה, תחל שנה וברכותיה

עירית

 

___________________________________________________________________________________________________

 

ילדות וילדים, צוות והורים יקרים,

אוטוטו מתחילה לה שנה חדשה שמביאה איתה התחלות מרגשות, הזדמנויות חדשות, חברים וחברות, חברויות ופעילויות שיאפשרו לכולנו לחוות, ללמוד, ללמד ולהיות בביחד הנפלא שלנו.

בית הספר שלנו מהווה בית חינוך עבור כ-293 ילדים וילדות החל מגיל 4 ועד תלמידות כיתה י' ויא'. כ -40 חברים וחברות צוות מסורים, מקצועיים ומחויבים לרוח בית הספר ולמטרותיו.

בכל רגע נתון, בחיינו בבית הספר, אנו מקיימים סביבת חיים ממשית בהם אתם הילדים והילדות תוכלו לממש את רצונותיכם, תוכלו לחפש ואולי אף למצוא ידע, לבנות ולייצר ידע חדש ורלוונטי משלכם, להתאמן במיומנויות חברתיות, לתרגל מיומנויות חקר ולמידה. נסו לבחון את האמירה של פילוסוף המדע פואנקרה (1912-1854) שאמר כי המדע בנוי מעובדות כמו שבית בנוי מלבנים אולם, אוסף של עובדות אינו מדע כשם שאוסף של לבנים איננו בית!

צוות בית הספר מלווה אתכם במסע האישי שכל אחד ואחת מכם מצויים בו. אנו מחויבים להקשיב לרחשי לבכם, להעניק לכם אמפטיה וקבלה לא שיפוטית, לצד הצבת גבולות ברורים והענקת תמיכה ככל שנדרש. הקשר האיכותי בין ההורים והצוות מהווה יחד קרקע פורה ובטוחה לצמיחתכם.

בשנה שעברה פעילויות הוועדות כולן קפצו מדרגה ואני מקווה כי יטפסו לגבהים נוספים גם השנה. פעילות הועדות מגבירה את שותפות הילדים והילדות בנעשה בחיי בית הספר ועבור כולנו זו הייתה ותהיה גאווה רבה  להיות שותפים בערב/טיול/סדנא/דיון או קורס שילדים וילדות מובילים/ות. השנה תתחיל לפעול ועדה חדשה: ועדת עיתון. נאחל לעצמינו ולעורכי העיתון כי יהיה זה מרכז לפעילות חברתית, לעבודה קהילתית ולבירור רעיוני חברתי.

הקהילה שלנו בשלה לצעוד יחד במשעולים חדשים. ועדת קשרי קהילה מזמינה אתכם ליזום ולהוביל מפגשי קהילה משמעותיים, רלוונטיים, שיתרמו להכרות, ללמידה משותפת ולגיבוש קהילה – משפחה.

על פי המלצותיה של  ועדת תקציב-מערכת הוחלט כי יוצעו קורסים במבנים שונים – בהיקפים שונים. לדוגמא: יוצע קורס אנגלית 4 בהיקף מלא של 3 שעות וכן יוצע קורס נוסף לבחירת התלמידים והתלמידות בהיקף של שעתיים בלבד. הקורס בן השעתיים מתאפיין בלמידה עצמאית ו/או במרכז אנגלית בנוסף ללמידה בשיעור. בשנה הקרובה, בכל חטיבה יוצע קורס בתחום דעת אחר במבנה החדש, על מנת לבחון ישום הצעה זו והשלכותיה במהלך השנה.

השעות המיוחדות, על פי המלצת הקהילה בפרלמנט, ימשיכו להתקיים בימי ששי על פי המסורת. לילדי וילדות חטיבת ה'-ו' והחטיבה הבוגרת מוצעים שעורים במקביל לשעות המיוחדות. אנחנו סומכים על הילדים והילדות, שיבחרו לעצמם את הבחירה הטובה עבורם.

מצטרפים לצוות שלנו, אילאיל – חונכת בחטיבת ה'-ו' ומורה לאנגלית, אורי – חונך בחטיבה הבוגרת ומורה לספרות, יעל – חונכת בחטיבת ה'-ו' ומורה לחשבון, סמדר – חונכת בחטיבת ג'-ד' מגשרת ומורה לספורט. נאחל לכל המשפחות החדשות שמצטרפות לקהילה שלנו ולכל הצוות החדש בהצלחה רבה.

במהלך הקיץ התבשרנו כי נבחרנו להשתתף בניסוי מבוקר מטעם משרד החינוך בנושא התאמת מערכת החינוך למאה ה-21. כולנו מקווים שפעילות זו תקנה לכולנו הזדמנויות פדגוגיות מעניינות ומאתגרות.

 הצוות השנה ישתלם במאפייני העבודה בכיתה הטרוגנית מנקודת מבטו של המורה. נלמד ונעמיק  כיצד הפדגוגיה הדיאלוגית מביאה לידי ביטוי את הלמידה המשמעותית תוך העצמתם של הלומדים. הפדגוגיה הדיאלוגית הינה פדגוגיה של מפגש - מפגש בין ידע לאדם, בין אדם לאדם. הדגשים בלמידת הצוות יהיו ביצירת לומד/ת עצמאי/ת, בלמידה הרלוונטית לעולמו/ה של הלומד/ה, בפיתוח תהליכי מוטיבציה ללמידה, למידה התנסותית וחווייתית, למידה מותאמת לשונות הלומדים והבנת הקשר שבין רגשות ללמידה, למידה מתוך נקודות חוזק והערכה דיאלוגית.

לבסוף, המשאב היקר מכל: זמן. בחוקת בית הספר מוקדש פרק שלם לחוק יסוד ניהול הזמן בבית הספר, ובתוכו התייחסות לניהול זמן התלמיד ולניהול זמן הצוות. אני מבקשת לתת מימד נוסף לפרק חשוב זה, מתוך דבריו של המחנך, יאנוש קורצ'אק:

  

זמן ל - 10 עניינים / יאנוש קורצ'ק

1. קח לך זמן לעבודה - זה המחיר להצלחתך.

2. קח לך זמן לחשיבה - זה מחיר הכוח שלך.

3. קח לך זמן למשחקים - זה סוד הנעורים שלך.

4. קח לך זמן לקריאה - זה הבסיס של הידע שלך.

5. קח לך זמן לשלווה - זה מסייע לך לשטוף את האבק מעייניך.

6. קח לך זמן להיכרות וידידים - זה מעיין האושר שלך.

7. קח לך זמן לאחוות האדם - חברות עם אדם קרוב מבטיחה לך את התרומה לזולתך.

8. קח לך זמן לחלומות - זה ימשוך את נפשך אלי כוכבים.

9. קח לך זמן לצחוק ולשובבות - זה יקל עליך את מעמסת החיים.

10. קח לך זמן לתכנון - ואז תהיה לך אפשרות לבצע את כל האחרים.

  

                                                                         שתהיה לכולנו שנה טובה, מספקת ומרגשת!

                                                                                            באהבה גדולה, עירית

   =======================================================================================

שנת הלימודים תשע"ב בפתח ורגע לפני שנברך, נאחל ונתחיל נתבונן אחורה על השנה שהייתה.

תשע"א הייתה שנת העשור של בית הספר.

בשנה זו העמקנו את העשייה בוועדות בית הספר, הפרלמנט קבע כי כל ועדה מחויבת בפרסום תקנון. ילדים רבים מאוד היו שותפים פעילים בוועדות הרבות שהפעילו את הפעילות כולה.

היו ועדות חדשות כמו ועדת קשרי קהילה, ועדת מערכת, ועדת תקציב. וז"ח – ועדת זכויות וחובות עברה תהליך של מחשוב. התלונות והתגובות של הוועדה לתלונות השונות הצטמצמו באופן ניכר. דבר שנתן את אותותיו על האווירה הטובה בקהילת בית הספר.

למרות ההחלטה שהשנה תוקדש שעה אחת בלבד לועדות אנחנו מקווים שחברי הוועדות השונות ימשיכו להשפיע על אורחות חיינו.

חגגנו את אירוע העשור – תחילה בסמינר משמעותי שבו העמקנו בהיסטוריה של בית הספר: הקמתו, חברי הקהילה ומסורות מן העבר... הילדים והצוות עסקו בסוגיות מתוך החוקה המושתתת על הערכים בהם  אנו מאמינים ועוד. סיימנו את השנה באירוע עשור שהציג את הקהילה מנקודות מבט שונות, משעשעות ומרגשות. התחושה המרכזית הייתה שהוגשמו חלומות, שניתן לשנות...רק צריך להאמין J

ילדים, ילדות וחברי צוות נפרדו מאיתנו – נברך אותם בתודה ובהצלחה ונפתח את לבינו לחברי הצוות החדשים שמצטרפים לקהילה.

במהלך השנה האחרונה, ילדים וילדות מחטיבת ה- ו והחטיבה הבוגרת עסקו במפגשי נושא וכל קבוצה עסקה בנושא שעניין את הילדים והילדות באותה קבוצה. תחומי העניין שעלו במפגשים אלה היו מגוונים: ניהול, תקשורת, אוכלוסיות שונות בישראל, ארגון טיולים ועוד. אחת הקבוצות העמיקה בנושא הכלבייה. חברי הקבוצה למדו את הנושא מקרוב, קיבלו את כל האישורים הנדרשים, גייסו כספים ובתחילת השנה, הכלבייה הדמוקרטית (כלב או שניים) תצא לדרך.

בשנת הלימודים הקרובה יהיו מספר רב של הורים מלמדים ואנו מקווים שזו תחזור להיות מסורת בקהילה – כל אחד יכול [גם את, אימא וגם אתה, אבא...]. השנה גדל גם מספר הילדים המלמדים ואנו מאחלים לצוות הצעיר בהצלחה!!!

בימים שבהם המחאה החברתית מצליחה לשנות את סדר היום הלאומי אני מרגישה שיש מקום להמשיך בדרך שאילת השאלות, בדרך של בחירה ולקיחת אחריות ובעיקר בדרך של הידברות.

ונאמר שאם נכונה רוח המחאה המתבטאת בַּשורות של אמיר גלבוע: "פתאום קם אדם בבוקר, ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת," היא צריכה כעת להמשיך ולשיר, "ולכל הנפגש בדרכו אומר הוא 'שלום."'

לו יהי!

 

הצוות החדש של בית הספר עובר השתלמות במכון הדמוקרטי (בסיוע קהילת בתי הספר הדמוקרטים) להכשרת אנשי צוות חדשים לעבודה בבית ספר דמוקרטי.

כל צוות בית הספר ילמד ויעמיק בנושאי פדגוגיה דמוקרטית והוראה בכיתה הטרוגנית. השתלמות זו תונחה גם היא על ידי מנחים מהמכון ואנו תקווה כי נרכוש כלי הוראה/למידה משמעותיים לשיפור איכות ההוראה/למידה/הערכה בבית הספר.

בית הספר שלנו נכנס לתוכנית אופק חדש. בפועל, משרתם של חלק מחברי הצוות שהם עובדי משרד החינוך משתנה במקצת. ברמת המערכתית אנו נערכים להוספת שעות פרטניות עבור קבוצות קטנות של ילדים/ות (עד 5 תלמידים ותלמידות). שעות אלו יתקיימו לעתים גם מעבר לשעה 13:25. שיבוץ הילדים/ות בקבוצות יתקיים במהלך החודש הראשון ויהיה בתיאום אתכם ההורים.

נבחרנו להשתתף בתוכנית ניסויית להתאמת מערכת החינוך למאה ה-21. במהלך השבועות הקרובים צוות בית הספר ואני נלמד את מטרות התוכנית ודרך יישומה בבית הספר. אנו מקווים כי נשכיל לקחת מפרויקט זה את הדגשים שיתאימו לרוח ולערכי בית הספר שלנו.

החל מהשנה הקרובה אנו מקבלים תמיכה עירונית בארגון וניהול הספרייה.

בשנת הלימודים הקרובה, נפיץ את הידיעון בתקליטור.

בשנת הלימודים הקרובה לא תהיה מזכירות פעילה בימי שישי. נלמד להיערך לשינוי זה ונשמח לשיתוף פעולה בנושא מהקהילה כולה. 

בימים הקרובים אנו חוזרים לשגרת עבודה והכנות קדחתניות לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ב בהצלחה.

המשך חופשה נעימה,

עירית.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
דברי פתיחה לשנת תשע"א
עירית על-דור שפירא, מנהלת בית הספר

שנתו העשירית של בית הספר הדמוקרטי – הוד השרון
בית הספר שלנו המהווה בית לקהילת 300 ילדים, ילדות משפחותיהם וחברי צוות חוגג עשור להקמתו. זה מכבר עזבו את הקן קבוצה של תלמידי ותלמידות ט' שהחלו את דרכם יחד עם בית הספר. נאחל להם הצלחה בדרכם החדשה. מרגש לראות כיצד מתגבשים הילדים והילדות להיות נערים ונערות בוגרים, אחראים, מכוונים ליעדים אישיים וקבוצתיים ויוצאים לדרך חדשה עם שק מלא צידה. אנו שואפים למלא את שקיהם של הילדים והילדות במלוא הטנא הערכי, החברתי, הלימודי והאזרחי.

בית הספר החל דרכו בבית קטן וצמח להיות בית רחב, עם חדרים רבים ויבילים נספחים בחורשה נפלאה. מספר חברי הצוות כיום הוא כמספר הילדים והילדות שהיו בבית הספר כשהוקם. מאז ועד היום בית הספר מהווה מרחב של חיים מלאים בתרבות דמוקרטית, על פי העקרונות המכוננים בחוקה. נמשיך ונשמור על קהילה המקיימת חיים חופשיים וסובלניים תוך כיבוד הזולת והסביבה.

מתוך ההבנה שהאמת לא ידועה לנו באופן מוחלט והלמידה המשמעותית נמצאת במפגש עם הסובב אותנו, האחר השונה מאתנו, ילדים ומבוגרים, בכל מקום ובכל זמן, אנו מציעים דרכי למידה מגוונות, תוך יצירת הסכמי למידה והתנהלות אישיים, המכירים בשונות הלומדים ובייחודיהם.

תהליך הבחירה האישית המשקפת את תפיסתנו ביכולתם של הילד והילדה לדעת מה טוב עבורם יוצרת את מקור ההנעה הפנימית, מעודדת ומצמיחה את הסקרנות הטבעית ללמידה. הלמידה מתקיימת בכל מקום וכל הזמן ותפקידנו, המבוגרים להאיר את אזורי הצמיחה והחוזק של הילדים והילדות ולחזק את תחושת המסוגלות שלהם. הדיאלוג המשמעותי הוא בסיס הקשר להעצמה ולבנייה של אנשים בעלי תודעה עצמית, בעלי יכולת רפלקטיבית וחשיבה ביקורתית.

השנה, אני מאחלת לעצמינו כי ועדות הילדים המעורבות בכל תחומי חיינו יעצימו את מנהיגותם והובלתם של הילדים את בית הספר למחוזות חדשים.
החיים בבית הספר מתבוננים לחיים סביב ורואים עולם שבו מתקיים עוני משפיל, עולם בו הסביבה מנוצלת למטרת רווח רגעי, עולם בו מתקיימת עדיין גזענות לשמה. מחובתנו להתייחס לנעשה מסביבנו התייחסות אקטיבית, כזו שחוצה את גדרות בית הספר ופועלת לייצר “עמדות ערכיות המושתתות על  תבונה אקולוגית, סולידריות חברתית, ויכולת הערכה והוקרה לחיים" (מדברי ד"ר ליה אטינגר על החינוך לקיימות). בהתמודדות עם המתח בין שאלת חופש הפרט ומימושו העצמי לשאלת הצדק החברתי חשוב שנזכור, את מימרתו של אלפרד אדלר כי "הרבה יותר קל להילחם על עקרונותיך, מאשר לחיות על פיהם" וננסה לאתגר אותה השנה.

אתם, ילדינו האהובים, חווים את החופש על כל גווניו ומורכבויותיו. מדי יום אתם מגלים, כי יש ביכולתכם להוביל ולהשפיע על המקומות בהם אתם רוצים להיות. לעיתים מתגלים קשיים, וישנן מהמורות אך ההתכוננות, אופן ההתבוננות וההתמודדות מחזקת אתכם, מעניקה לכם כלים אישיים ומאפשרת לכם ליצור את חייכם כל יום מחדש. מסע הלמידה בחיים הוא שלכם, ילדים. המבוגרים כאן יהיו המלווים את המסע, יתכן וידריכו אותו, אולי אף יהיו לכם כיועצים  ולעתים מנחמים. אנחנו כולנו פה אתכם ובשבילכם.

לבית הספר מזל טוב ליום ההולדת העשירי !   ואנחנו מתחדשים:
ספריית בית הספר החדשה נמצאת בחצר המרכזית ומהווה את "מרכז המרכזים" - ללמידה, קריאה, עיון ופינת מחשב.
חדר מדעים חדש הוקם ונמצא בחטיבת ז'-י'.
חדר מוסיקה החדש נמצא בבניין המרכזי למטה (חדר הספריה לשעבר).
חדר מחשבים חדש המכיל  10 מחשבים מרושתים עם מערכת הקרנה, נמצא בקומת הכניסה (חדר רוח לשעבר).
חדרי שירותים מחודשים באולם הספורט יהיו פתוחים כל היום מצד מערב, לרווחת הילדים שיהיו בחצר, במגרש ובמבנים החדשים.

לחברי הקהילה ולצוות אשר מטפחים ומצמיחים ללא לאות יישר כוח!
אני מאחלת לכולנו, ילדים וילדות יקרים, משפחות וחברי צוות שנה מלאת עניין, צמיחה והתפתחות, רוגע שמחה ואהבה לכם ולסביבתכם.


___________________________________________________________________________
שלום לכל חברי הקהילה,
 
חג הפסח חלף עבר, האביב בפתח...
 
לפני פסח חגגנו את ליל הסדר באווירה משפחתית, באולם (היה מעט קריר)...ילדי הגן שאלו מה נשתנה ושאר הילדים ענו....
סיימנו באכילה מסורתית של חרוסת איכותית שהוכנה בשעור בישול טבולה בחסה ומצה. שרנו ורקדנו מאחד ועד שלושה עשר...
תודה לועדת ארועים שארגנה את הפעילות.
 
במקביל לחגיגות הפסח ילדי וילדות החטיבה הבוגרת השתתפו בפעילות חוויתית בחורשה סמוכה לירקון...מעט המתמונות מצורפות פה...
היה כיף למרות הקרירות האביבית.
 
שבוע קודם ועדת ספורט ארגנה פעילות במהלך שבוע שלם שהוקדש לנושא אורח חיים בריא אשר שיאו היה ביום שיא...
מצ"ב תמונות מיום זה [להנאתכם האישית בלבד..] https://picasaweb.google.com/hhdschool/npOktG?authkey=Gv1sRgCKL39fv8obWJOA
מרבית הילדות והילדים בבית ספר היו שותפים למרוץ שהקיף את כל מרחב בית הנערה...כ 2 ק"מ...כמובן שהיו גם חברי צוות מצטיינים שרצו את כל המרוץ.
כל הכבוד...היו כאלו שנהנו ד כדי שהמליצו לעשות את המרוץ מדי חודש...חומר למחשבה.
 
מחר...חוזרים לשגרה...יחד עם פרויקט נשק וסע לשלום...ילדי ו' מובילים את הפרויקט....
מדי יום משפחה אחרת מהקהילה מסייעת  לילדי וילדות ו'. תודה לכולם על שיתוף הפעולה.
 
עם החזרה לשגרה אני מזכירה לכם, הורים, ילדות  וילדים שבימי א' אחר הצהרים אשמח לשוחח עם כל מי שמעוניין בכך על כל סוגיה שמעסיקה אתכם.
החל מ 15:30 ועד 18:00 דלתי פתוחה. כדאי לתאם מראש.
 
בהזדמנות זו אני מבקשת לפרגן לקהילה כולה שהייתה שותפה פעילה במשוב הקהילתי השנתי. קבלנו משוב מכ- 3/4 חברי הקהילה. תודה!!
המשוב מהווה עבורי ועבור הצוות כולו בסיס ללמידה על עבודתינו בבית הספר ונעשה כמיטב יכולתינו לשמר ולשפר את העשייה היומיומית במקום שכולנו אוהבים.
לאחר עבוד המשוב על ידי הצוות נקיים ערב קהילה בנושא. הודעה לגבי מועד הערב תפורסם בקרוב.
 
ב 30.4 בשעה 20:30 נקיים ועדת חינוך שתעסוק ביחסים בין ההורים והצוות בבית ספר שלנו, מה בין הרצוי למצוי, דיון והמלצות.
באותו ערב נשוחח גם על הגן כחטיבה בתוך הבית ספר...כולכם מוזמנים להיות שותפים. פרסום מורחב יותר יצא מטעם ועדת חינוך.
 
ביום שלישי 24.4 נקיים יום צילומים לכל ילדות וילדי בית הספר.
 
ביום חמישי ה 3.5 מתקיים מפגש האיידק הישראלי לראשונה. זהו יום פעילות המתקיים לאורך כל היום ב"לב השרון", בית הספר הדמוקרטי בהדסים.
כל קהילת בית הספר מוזמנת! מצ"ב פלייר של הארוע. זו הזדמנות נפלאה להרחיב את מעגלי ההכרות של כולנו.
הארוע הוא ארוע בשיתוף כלקהילות בתי הספר הדמוקרטים בארץ. הפרלמנט שלנו אישר טנטטיבית את היציאה לארוע זה.
באופן מעשי, בחטיבות השונות נציע לילדים ולילדות שירצו בכך לצאת ליום פעילות זה, בליווי חברי צוות והורים.
 
במהלך חופשת הפסח גילי בן יעקב ופלג בר הגיעו למקומות ראשונים בג'ודו. כל הכבוד על ההתמדה וההצלחה!!!
 
הגיעו המחשבים...פרויקט התקשוב נכנס להילוך גבוה.
הגיעו לבית הספר 60 מחשבים אישיים. מחשבים אלו ישמשו את הילדים והילדות במהלך שיעורים המתוכננים לכך.
חברי הצוות הצטיידו במחשבים אישיים כחלק מההשתלבות בפרויקט.  בקרוב במרבית החדרים בבית הספר יהיו מקרנים, מסך  ורמקולים.
בנוסף תונח תשתית לאינטרנט אלחוטי בכל המרחב הציבורי בבית הספר.
כל אלו מהווים הזדמנות להוראה, ללמידה, לביטוי במגוון נוסף של דרכים. בתקופה הקרובה אני מאמינה שתהיינה התנסויות, שיהיו קשיים.. כמו בכל התחלה.
בתהליך נכון, מלווה על ידי מדריכת תקשוב וטכנאי מחשבים כולנו נלמד לעשות שימוש נכון ומתאים עבורינו בציוד ובטכנולוגיה.
 
בהצלחה, ואביב שמח לכולם
 
עירית
_________________________________________________________________________________________________

שלום לכל חברי הקהילה הדמוקרטית,

 

יחד עם משלוחי המנות אלו לאלו, נקדיש גם לקהילה הרחבה מחוץ למקומותינו.

לקראת חג החירות נירתם כולנו לאסוף מצרכי מזון לעמותת רעים המחלקת סלי מזון לנזקקים.

הנכם מתבקשים להניח בקרטונים המיועדים לכך, בכניסה לבית הספר אריזות אורז, קופסאות שימורים אפונה, טונה, לפתנים וממרח שוקולד.

 

בימים אלו הונחה התשתית של 10 מחשבים ו-3 מקרנים שקבלנו ממפעל הפיס. המחשבים פוזרו בחדר מדעים, ספריה, חטיבה צעירה, חטיבת ג-ד.

יחד עם הילדים והילדות ננסח את כללי השימוש במחשבים כך שכולנו נוכל להעשיר את סביבתינו בצורה מיטבית. עד שזה יקרה, נקפיד לא לעשות שימוש

במחשבים אלא בנוכחות מבוגר אחראי.

 

בשבוע הבא נקיים שבוע בריאות - אורח חיים בריא. כל יום נקיים פעילות קצרה אחרת...וביום שלישי 13.3 יום שיא בנושא...באחריות ועדת ספורט ואיילת.

 

בימים אלו הצטרף אלינו תום, בן שירות לאומי. עיקר פעילותו במרחבי החטיבה הצעירה.

דורון יצטרף לצוות החט"צ מייד לאחר פורים כמחליף ללילך שתצא בקרוב לחופשת לידה. בהצלחה לכולם!

ענת קציר ציקוני תחזור לשגרת העבודה לקראת פסח. ברוכה השבה.

 

שיהיה לכולם חג פורים שמח 

 

נשתמע

עירית

__________________________________________________________________________________________________

חברי קהילה יקרים,

אנחנו עומדים במחצית השנה....ברבעון השני היינו מאוד פוריים....
לירז ילדה את אגם, ענת ציקוני קציר ילדה את דניאל שהצטרף לשירה [של בת-אל]...וכידוע עוד ידינו נטויה...
ולכל אלו גויסו חברי צוות למילוי מקום: שגית עוזיאל (מחליפה את ענת) ומיכל ברדוגו (מחליפה את בת אל).
כיום יש קבוצת מורים מחליפים על מנת שנוכל לתת מענה מיטבי לימים של מחלות ואילוצי העדרויות של חברי צוות.
אנו עושים כמיטב יכולתינו ובטוחים שאתם סובלניים ומבינים שתהליכי החפיפה וההחלפות אינו פשוט כלל ועיקר.

ענת ערן אור וגלית מרכזות את החטיבה הצעירה ב"CO"' מודל ריכוז בשיתוף. ההתנסות שלהן בחט"צ תהווה פיילוט ונבחן מודל זה לקראת השנה הבאה.
חוה מחליפה את גלית בעדכוני מערכת על פי הנדרש. את עדכוני המערכת תוכלו לראותבאתר בית הספר מידי מיום.

בהצלחה לכול משתלבים במשימות החדשות...הורות, חונכות וכו'...

טיולי חורף יצאו וחזרו שמחים ומאושרים.
ילדי וילדות החט"צ היו בנאות קדומים ולמדו על אורחות החיים בתקופת התנ"ך...הצליחו להיות שותפים בהמלטה של כבשה...
ילדי וילדות חטיבת ג-ד נהנו מהדיונות באשדוד
ילדי וילדות חטיבת ה-ו היו בסיור לימודי בספארי
ילדי וילדות החטיבה הבוגרת יצאו לטיול הכנה ביער חרובית לקראת פעילות החוף שלהם.
הטיול ביער חרובית היה חלק מיום בו כל ילדי וילדות החטיבה יצאו ליום למידה אחר [הקרוי יום שיא...] מחוץ לבית הספר. בין השאר קבוצה אחת יצאה ללמוד כיצד בונים משחקים אינטראקטיביים, קבוצה אחרת יצאה להפגש עם נציגי עובדי הקבלן במאבק שלהם,  קבוצה נוספת יצאה להכיר כלביה אחרת וקבוצה נוספת עוסקת בשפוצים והתעמקה בעבודה הקבוצתית.

         ביום א האחרון יצאו גם ילדי חטיבת ה-ו ליום שיא של מפגשי קבוצות הנושא.

קבוצת תקשורת צילמה מספר מערכונים עליהם עבדו חברי/ות הקבוצה בתקופה האחרונה.

היתה אוירה של עשייה משמעותית ומאתגרת, של הספק והצלחה בעשייה.

קבוצת בעלי חיים יצאה לכלביה של תנו לחיות לחיות בבית דגן. חברי/ות הקבוצה קיבלו מהוטרינרית שמנהלת את המקום  הסברים כיצד עובדת הכלבייה, ואף נכנסו לכלובים.

בסופו של הסיור יצאו הילדים/ות בתחושה שגם הם רוצים לעזור.

קבוצת אומנות בזבל יצאה לביקור בתערוכה "מי תהום" המוצגת במרכז לאומנויות הבמה בהוד השרון ועוסקת בנושא המים בהקשרים תרבותיים ואקולוגיים.

בהמשך התקיימה פעילות, הילדים/ות צפו במצגות שונות של עבודות אומנות והחלו לחשוב על הפרויקט שלהם. היה יום כייפי ,חוויתי ומעניין.

קבוצת מוזיקה ביקרה באולפן הקלטות ואף התנסתה בהקלטת שיר.

בנוסף, ביקרה אצל מוזיקאי, הורה בקהילה, שסיפר וייעץ בנושא של הפקת אירוע מוזיקלי  כהכנה לפרויקט הקבוצתי. היה מהנה ומלמד.

  

         התרגשות בגן שמתכונן בפעם הראשונה לטיול משפחות, שיתקיים ביום שישי הקרוב ה-20.1 (במידה ולא    
         ירד גשם) לתל חדיד בליווי ורד. תודה להורים ששותפים לתכנון. 
         בנוסף מתכוננים לקראת פתיחת הספרייה להשאלה ומעמיקים בהכרות עם שיריה וסיפוריה של מרים ילן   
         שטקליס. 
        החצר התמלאה בגרוטאות חדשות הודות לעפרי ואנו נהנים מאפשרויות  חדשות ומגוונות של בנייה.

         ענת ערן אור מובילה השנה שיעור/פרוייקט שבו ילדים בוגרים חונכים ילדים מחט"צ.
רציתי לספר לכם שקורים דברים נפלאים ומרגשים בין הילדים הבוגרים לצעירים, הילדים הצעירים מחכים בהתרגשות רבה למפגשים האלה, ונהנים מאוד.
הבוגרים מתנהלים ברצינות ובמסירות.
בין השאר נראים קבוצות של ילדים צעירים יושבות ולומדות עם ילד בוגר יותר
ופה ושם יושבים זוגות של ילדים, משחקים, משוחחים.
בקיצור, כיף.

הכלביה שלנו פעילה מאוד ובזכותה 3 כלבים חמודים מצאו בית חם!
המסירות והאחריות שהילדים והילדות חשים כלפי הכלביה היא ייחודית ומרגשת.
ילדים וילדות רבים מבלים את שעת החונכות שלהם בכלביה.

אורית היא הספרנית החדשה שהצטרפה אלינו השבוע. 
אורית תהיה בבית הספר כרגע בימי רביעי וחמישי בין שעות 8:45-13:45

ועדת חינוך תתקיים ביום רביעי הקרוב ותעסוק בדיון ראשוני לגבי שינוי מבנה החטיבות (על פי המלצת ועדת תכנון תשע"א)...
יגיעו אורחים מבית הספר הדמוקרטי בכ"ס שיספרו מה קורה אצלם. 

ביום ששי ה 3.2 יתקיים מפגש הורה-חונך-ילד שבו כל החונכים יפגשו עם הילדים והוריהם למפגשים אישיים.

צוות בית הספר המשיך את לימודיו בנושא פדגוגיה דמוקרטית בחנוכה....ובימים אלו כל אחד ואחת בדרכו מתחיל להטמיע את אשר למד/רכש.
מדי שבועים שלושה אנו משתלמים בנושאים מגוונים בתחום התקשוב לקראת קבלת ציוד המחשבים [מקווים שממש בקרוב..].

חברי הצוות ואני לא נחים לרגע, בימים אלו כולנו נמצאים על המדוכה, קבלת המשובים מהילדות והילדים במרחבי הלמידה השונים וכתיבת ההערכות.

תודה מיוחדת להורים המלמדים שמעשירים את לימודי הילדים הילדות מהחט"צ ועד החט"ב. 10 הורים שותפים בעשייה המבורכת הזו. חלקם מסיימים לאחר המחצית הראשונה. נשמח לפניות של הורים נוספים המעוניינים להשתלב כהורה/מלמד..

תודה לכולם על שיתוף הפעולה, 

נשתמע

עירית
______________________________________________________________________________________________לכל חברי הקהילה, רב שלומות,
 
קהילת בית הספר כולה שמחה על הצטרפותה של שירה, בתם של בת-אל ואוהד לקהילת בית הספר.

מזל טוב להורים המאושרים!!!

 

מורים מחליפיםמיכל ברדוגו – גוייסה על ידי ועדת צוות להחליף את בת-אל בלימודי הלשון, העברית ועוד... שגית עוזיאל עברה תהליך דומה והיא תשתלב בימים הקרובים בבית הספר לקראת החלפתה של ענת ציקוני קציר שעומדת לצאת גם כן לחופשת לידה. כולנו מאחלים למיכל ולשגית בהצלחה.

גויסו כ-4-5 בוגרי צבא, קומונרים שעשו שנת שירות ועסקו בחינוך כמורים מחליפים קבועים. סיון הרטמן (חברת צוות בחופשה) גם תומכת בבית הספר כמחליפה קבועה.

 

מילה טובה – לחברי הקהילה הפעילים: ההורים המלמדים, ההורים המגויסים לריצוף, טיפוח, גינון ומה לא...

 

למידה - צוות דימ"י (דמוקרטיה, יהדות ,מורשת ישראל)

יום הזיכרון ליצחק רבין עמד בסימן מחלוקת. בשבועיים האחרונים קיימנו פעילויות מגוונות בנושא "דמוקרטיה ומחלוקת". בכל הקבוצות התקיימו מפגשים בהן שוחחנו על רבין האיש, הרצח, הסיבות והמחלוקת ועוד.  בחטיבות השונות התקיימו פעילויות חטיבתיות בנושא סובלנות, דילמות חברתיות ופתרון מחלוקות. 

צוות דימ"י (דמוקרטיה, יהדות ,מורשת ישראל) בהובלתן של חוה, הילה בית-און, שחר ויהל העבירו פעילות  בנושא מחלוקות בחברה דמוקרטית.
הפעילויות התקיימו במרכז לתרבות ישראל ומורשתו (חדר בחט"ב).

צוות דימ"י עוסק בלמידה שבועית בנושאי מורשת ישראל, יהדות ודמוקרטיה. אחת לחודש הלמידה היא בהנחיית יפעת - מנחה ממכון הרטמן.  

בהמשך נקיים מפגש למידה משותף שיוצע לכל הקהילה בנושא תרבות ישראל, יהדות ודמוקרטיה בחברה הישראלית.

 
למידה - בספרייה...

הספרייה פתוחה 6 שעות בשבוע..החל מינואר נציע עוד 10 שעות פעילות בספריה הפתוחה לפעילות ספונטנית...בשעות אלו נכנסים לספריה באופן קבוע או באופן מזדמן ילדים מהחטיבות השונות.חלקם קוראים, חלקם עושים ש"ב, חלקם מחפשים מידע באינטרנט, חלקם מעיינים  בספרים. לעיתים כשיש ילדים קטנים שמעוניינים בכך מקריאים סיפור. המחשבים בספריה משמשים לפעילות חקר וצפייה ובמידה ואין פעילות כזו הילדים יכולים לשחק.

בשעות שבספריה לא מתקיים קורס  או פעילות אחרת - נאמני המחשבים יכולים לשמש כמשגיחים.
מצורפות תמונות שצולמו בשעות הספרייה הפתוחה מהשבוע האחרון- להתרשמותכם.

למידה - יוזמה

לאחר עבודה מייגעת נחנכה הכלביה שלנו בנוכחות ילדים וילדות, הורים וחברי צוות ביום ששי, 11.11.11 בשעה 11:11. תודה לכל צוות הכלביה, כולנו ממתינים ל 2 הכלבים שיגיעו. נזכור כי יוזמי הכלביה הדמוקרטית רוצים לאפשר ל2 כלבים לחיות בתנאים ראויים ומרווחים עד למציאת בית חם ואוהב.

 
למידה – הדרכה

השנה שילבנו את תוכנית מרכז חדד בהוראת העברית בחטיבה הצעירה. התוכנית מתמקדת בפיתוח תהליכים העומדים בבסיס הקריאה והכתיבה; פונולוגיה, מורפולוגיה, הבנת הנקרא וכתיבה: גרפו-מוטוריקה, כללי כתיב והבעה בכתב. כל תהליך למידה מועבר בצורה מובנת בהתאם למודל למידה המשלב פיתוח מיומנויות חשיבה (מיון, השוואה, הכללה). בשיעורי התוכנית מיושמים עקרונות פויירשטיין (הגדרת מטרה-מיקוד, הבנת משמעות הלמידה, ויסות התנהגות וכו'). כמו כן, במודל זה מוקנות אסטרטגיות למידה ידידותיות, המייעלות את תהליך הלמידה ומסייעות לתלמידים להפוך ללומדים עצמאיים. מתוך דברי המדריכה, שמרית, המתארת את עבודתה.

 

למידה – ועדת חינוך

בתחילת נובמבר התקיימה ועדת חינוך ראשונה שעסקה בלמידה בחינוך הדמוקרטי בכלל ובבית הספר שלנו בפרט. הדיון עסק במטרות הלמידה בחינוך הדמוקרטיבאופני הלמידה,/הוראה/והערכהלהשגת מטרות אלו וכן דנו בדרכים השונות לנראות של תהליכי הלמידה, הן על ידי הלומד עצמו והן על ידי הקהילה כולה.

פרוטוקול הועדה יפורסם בימים הקרובים באתר בית הספר.

 

למידה – תקשוב

בית הספר שלנו מצטרף בימים אלו לתוכנית התאמת מערכת החינוך למאה ה-21. במסגרת התוכנית, צוות בית הספר עובר הכשרה מעמיקה בנושאי התקשוב השונים, דרכי הוראה-למידה מתוקשבים, פיתוח אתר בית הספר, שכלול תקשורת קהילתית, שימוש בטוח באינטרנט וכיוצ"ב.

מרבית חדרי הלימוד בבית הספר יצוידו במקרנים ואמצעי הצללה. יעמדו לרשותנו מחשבים ניידים רבים לתהליכי ההוראה-למידה. אני מאמינה כי בהמשך השנה הקרובה נלמד כולנו כיצד לעשות שימוש נבון בתקשוב שיעמוד לרשותינו על מנת לתת מענה ללמידה רלוונטית, משמעותית למגוון הלומדים והמלמדים.

 

למידה - טיפוח

בשבוע הקרוב נעסוק בטיפוח הסביבה. ביום שלישי (22.11) נקיים יום טיפוח בית ספרי, וביום ששי (25.11) נצא לניקוי חופים. בכל אלו מוזמנים ההורים להיות חלק בעשייה ובטיפוח.

ביום ששי, ילדי החטיבה הבוגרת נשארים לפיקניק חטיבתי ולטפוח הסביבה הקרובה.

 

למידה - על הלמידה

ביום שלישי 29.11 מתקיים בבית הספר מפגש הורה-מורה-ילד. כחלק מהערכה מעצבת של תהליך הלמידה של ילדינו יש חשיבות גדולה מאוד במפגש ראשוני זה.
אנא הקדישו זמן למפגשים אלו.

 

למידה – משפחות חדשות לומדות

השבוע (22.11) בערב אנחנו נפגשים לפגישה הרביעית העונה...והפעם נקדיש את זמנינו ללמידה בחינוך הדמוקרטי. נעסוק בפדגוגיה דמוקרטית בהבטיה השונים.
מוזמנים כמובן גם חברי קהילה ותיקים. ילדי וילדות ועדת קשרי קהילה מתכננים ושותפים בכל הערבים הקהילתיים.
 

מצורפים פה תמונות מהווי בית הספר.....לימוד האות פ' (פיצה-פיתה), שהייה בין הספרים וכדומה....[לראותם בלבד...]

 

שבוע מצוין לכולם....המשך שנה של קשר ושיתוף 
 
עירית